Święta na szaro? Wraz z celebrytami i sportowcami zachęcamy do udziału w niecodziennej akcji społecznej

kategoria: wydarzenia
5 min

 

Już 25 procent społeczeństwa nie potrafi wyobrazić sobie funkcjonowania bez telefonu. Co czwarty z nas wolałaby zostać przyłapany nago, niż poruszać się bez smartfona w kieszeni. Dane o uzależnieniu są wstrząsające. Dlatego przy okazji Świąt, wraz z gwiazdami i influencami przekonujemy do sprawdzonego sposobu na oderwanie się od telefonu. Lekarstwem ma być… szary ekran!

Zbliżające się Boże Narodzenie nie bez powodu uchodzi za najbardziej kolorowy czas w roku. Bliskość, rodzinna atmosfera – to bezpośrednie skojarzenia z magicznym grudniowym okresem. Niestety, zbyt często te ważne emocje i przeżycia są zastępowane przez nieodłączny smartfon i nieustanne zaangażowanie w media społecznościowe. Właśnie z tego powodu wpadliśmy na pomysł na świąteczną akcję, której uczestnicy zniechęcają do używania telefonu. Wspomagają ich celebryci, słynni sportowcy i kluby.

Uzależnienie od telefonu? Nie, od barw!

Jeszcze tylko sprawdzę powiadomienia, jeden scroll więcej, zobaczę, co mi napisała, i już wyłączam, wcale nie jestem uzależniony, taką mam pracę – lista wymówek rośnie. Smartfon przestaje być narzędziem, które pomaga. Staje się narkotykiem, bez którego nie wyobrażamy sobie funkcjonowania. Instagram, Facebook, Twitter, YouTube – kolorowe zdjęcia, efektowne filmiki i coraz nowsze treści, obok których trudno przejść obojętnie. Musimy wiedzieć, co robią inni, nawet gdy sami spędzamy wyjątkowy czas z bliskimi.

Jak się okazuje, za uzależnienie od telefonu odpowiadają głównie emitowane przez ekran kolory. Nasycenie barw aplikacji jest zabiegiem zamierzonym. Ma na celu przykucie uwagi użytkownika, sprawienie, że nie przeoczy on ikon i zechce z aplikacji regularnie korzystać. Nie bez znaczenia jest też temperatura barwowa. Im więcej ciepłych kolorów, tym częściej do aplikacji wracamy. Bo im barwy cieplejsze, tym bardziej atrakcyjne dla mózgu.

Lekarstwo na smartfon to szarość

Jak dowiedziono, lekarstwem jest… skala odcieni szarości. Przestawienie telefonu na tryb „monochrom” pozwala, by nasz mózg przestał myśleć, że konkretna aktywność w obrębie jednej z aplikacji jest w danej chwili ważniejsza niż cokolwiek innego. Niezajmujące treści to mniejsza częstotliwość korzystania ze smartfona. Możliwość powrotu do epoki telefonów bez kolorów daje w zasadzie każde urządzenie na Androidzie lub iOS. I właśnie taki „zniechęcacz” na Święta proponujemy w ramach akcji „Szary Ekran”.

Oni włączyli już szarość. A Ty?

Do udziału w akcji licznie przyłączyli się celebryci i sportowcy. Wśród nich – słynny rajdowiec Rafał Sonik, który od lat znany jest z tego, że wciąż korzysta ze starego kultowego telefonu marki Nokia. Oczywiście, nadal z czarno-białym ekranem. Telefon towarzyszy nam współcześnie na każdym kroku, ale nie zawsze musimy po niego sięgać. Czasem to tylko przyzwyczajenie – odruch, który warto sobie uświadomić. Mój telefon, to „prehistoryczna” już Nokia, której ekran jest biało-granatowy. Nie zachęcam Was do porzucenia smartfonów i powrót do przeszłości, bo nie każdy widzi w tym tyle korzyści co ja. Na pewno jednak warto wyłączyć na czas Świąt kolory w swoich smartfonach, żeby przekonać się ile zyskamy czasu dla siebie i bliskich – ocenia tryumfator Rajdu Dakar.

Do wydarzenia włączyli się także piłkarscy reprezentanci Polski, w tym Łukasz Teodorczyk. Nie brakuje również gwiazda estrady – kabareciarz Adam Grzanka, wybitny szpadzista, olimpijczyk, Radosław Zawrotniak, trenerka i influencerka Ada Palka, youtuber Flip Nowobilski, a także hokeiści zrzeszeni w Stowarzyszeniu Zawodników Hokeja na Lodzie. Co ciekawe, udział zadeklarowały także dwa rywalizujące ze sobą krakowskie kluby piłkarskie – Cracovia, Wisła Kraków, a wśród organizacji sportowych jest także GKS Tychy.

Nominuj tych, którzy z telefonu korzystają zbyt często

Zachęcamy do uczestnictwa poprzez dedykowany challenge. Udział jest bardzo prosty – korzystając z ustawień w telefonie, zmieniamy kolor ekranu na czarno-biały, a następnie do sieci wrzucamy zdjęcie prezentujące telefon w niecodziennych barwach. W poście w mediach społecznościowych wpisujemy hashtag #szaryekran oraz nominujemy 3 osoby, które naszym zdaniem powinny wziąć udział w akcji. Szczegóły, informacje i instrukcje, jak ustawić szary ekran w telefonach z Androidem i iPhone’ach, znajdują się na stronie internetowej https://szaryekran.pl/.

W ramach serwisu szaryekran.pl dostępny jest też chatbot, który porozmawia z internautami na temat akcji, będzie przekonywał do udziału niezdecydowanych oraz pomoże we włączeniu szarości w telefonie użytkownika.

udostępnij artykuł:

Facebook X LinkedIn

kategoria:

wydarzenia