Fenomen video content marketingu

kategoria:
6 min

Jak duża jest moc content marketingu? Według raportu przeprowadzonego w 2014 roku przez DemandMetric oraz VidYard, prawie 70% marketingowców używa filmów video jako części strategii marketingowej, a 82% uważa, że sukces działań marketingowych zawdzięcza właśnie treściom video. Jak tworzyć dobry video content i na kim warto się wzorować?

Dlaczego video content marketing jest tak popularny?

Era YouTube’a i jego popularności nie zanika, wręcz przeciwnie – portal, stworzony w celu dzielenia się filmami, został okrzyknięty drugą najpopularniejszą wyszukiwarką internetową, a liczba wyszukiwań co miesiąc oscyluje w granicach trzech milionów. To dzięki YouTube’owi popularność zdobyło wiele osób i marek, dzięki czemu marketing zyskał nowe oblicze, a firmy lepsze sposoby na dotarcie do klientów.
Content video to narzędzie, który daje niezwykłe możliwości, aby zaistnieć w sieci. Tworzenie idealnie dopasowanej treści komunikatu, zaangażowanie użytkownika oraz współpraca z vlogerami to tylko niewielka część tego, co oferuje video content marketing.
Odkąd marketingowcy zdali sobie sprawę, że samymi słowami już nie są w stanie zatrzymać klientów ani tym bardziej pozyskać nowych, na popularności zyskały treści video, które na przestrzeni ostatnich dwóch lat stały się jednym z największych trendów w marketingu. Badania przeprowadzone przez Cisco jednoznacznie mówią, że do 2017 roku to filmy video będą stanowiły 69% całego ruchu internetowego konsumenta.

Co jest najważniejsze w content marketingu?

Przede wszystkim liczy się opowieść. W tym przypadku rezygnujemy jednak ze słów na rzecz obrazu, który pokaże w ciekawy sposób historię i zapadnie na długo w pamięci konsumentów. Jak przekonać do siebie ludzi? Poprzez interakcję i zaangażowanie ich. Historia opowiadana
w content video powinna wywoływać u odbiorców poczucie „dopasowania” marki do nich, jako klientów i „uczłowieczenia” firmy.

W jaki sposób stworzyć treść, która będzie nie tylko atrakcyjna, ale i przystępna dla użytkowników? Wystarczy zidentyfikować te treści, które były najbardziej popularne wśród odbiorców i kreatywnie dostosować do swojej marki. Trzeba stworzyć historię, która zachęci czytelnika do dowiedzenia się czegoś więcej na interesujący go temat.

Trochę inspiracji

Dove Men+Care „#REALSTRENGHT”


Marka Dove prowadzi kampanie w dobrym stylu. Najpierw przekonała kobiety, że piękno nie ma ani rozmiaru ani koloru. Teraz swoje działania dedykuje również mężczyznom, a reklama, którą pokazano podczas finału Super Bowl 2014 jest idealnym przykładem tego, jak należy tworzyć content video marketing. W spocie #REALSTRENGHT jedynym słowem, jakie słyszymy jest słowo „Daddy”, z którym kojarzymy „CARE”. W czym tkwi siła tej reklamy? Każdy ojciec może się z nią utożsamić, wygląda bowiem jak amatorski rodzinny film, który mógłby nakręcić każdy z nas. Oddaje silne pozytywne emocje.

TOYOTA – How great I am

W tym spocie idealnie zaprezentowano historię, która motywuje konsumentów do działania mimo przeciwności losu i skłania do refleksji nad swoim i cudzym życiem. Hasło How great I am, które w zamierzeniu odnosić ma się do reklamowanego samochodu, można z łatwością dostosować również do siebie. A więc reklama spełnia cechy dobrego content video, bo oprócz zainteresowania użytkowników swoją treścią, angażuje i zachęca ich do poszerzania wiedzy.

MOPHIE „ALL POWERLESS”

Jak zareklamować etui na iPhone’y, posiadające zintegrowane zasilanie baterii? Dokładnie tak, jak zrobiła to firma Mophie, która w swoim sześciedziesięciosekundowym spocie ukazała potęgę treści video. Reklama od samego początku nawiązuje do biblijnych oznak końca świata – widzimy płonące drzewo, panikę ludzi, ciemne chmury, kataklizmy, ryby na ulicach… Podsumowując, oglądając od pierwszej sekundy spot „All Powerless” ma się wrażenie, że będzie to poruszająca serca kampania społeczna. Dokładnie na 10 sekund przed końcem reklamy naszym oczom ukazuje się postać Boga poirytowanego rozładowaną baterią swojego iPhone’a. Kiedy Twój telefon umiera, Bóg jeden wie co może się wydarzyć. Fantastyczna reklama, która znakomicie odzwierciedla dzisiejsze realia i może nas przenieść w inny świat. Oglądając ją nie spodziewa się tego, co nastąpi za chwilę.

COCA-COLA „#MAKEITHAPPY”

Kolejny przykład tego, w jaki sposób powinien wyglądać video content marketing. Coca-Cola to marka, która potrafi nawiązać świetny kontakt z klientem. W tym spocie to produkt zmieniający świat na lepszy. Uśmiechają się nie tylko bohaterzy spotu, ale i my, oglądający. To jednominutowa historia, której treść video jest wypełniona uczuciami, a jej przesłanie, mówi nam, że Świat jest taki, jakim go czynimy i sprawia, że Coca-Cola przestaje być bezdusznym koncernem.

JEEP „BEAUTIFUL LANDS”

Kolejna reklama z serii „Niewiarygodne!”. Spot Jeepa, w którym główną rolę grają miejsca, krajobrazy, ludzie. Od Nowego Jorku po Chiński Mur, od morza po góry. Bogactwo zwizualizowanej treści, której celem jest jasny przekaz – każdy z nas może jeździć Jeepem niezależnie od tego, w jakim miejscu na świecie się znajduje. To jedna z tych reklam, którą można określić jako „wyznacznik” video content marketingu. Dlaczego? Spełnia wszystkie wymagania tego rodzaju marketingu – jej treść jest zwizualizowana, zbliża do siebie ludzi niezależnie od koloru skóry, wyznawanej wiary, płci czy miejsca zamieszkania, a co najważniejsze, konsumenci z łatwością mogą się zidentyfikować z marką.

Wymienione reklamy to świetne przykłady video content marketingu, pokazujące ciekawe historie bez zbędnych słów, które angażują odbiorców. Jedne są śmieszne i zabawne, drugie poważne i z przekazem. Wszystkie są modelowymi pokazami jak należy działać w tej branży i w jaki sposób ukazać wzmocnić wizerunek swojego produktu, usługi czy marki.

udostępnij artykuł:

Facebook X LinkedIn

kategoria:

wiedza