ContentHouse / Wiedza  / Encyklopedia Marketingu

Encyklopedia Marketingu

Content marketing (marketing treści) to strategia polegająca na docieraniu do ściśle sprecyzowanej grupy docelowej poprzez opracowywanie dedykowanych dla niej wartościowych treści. Marketing treści bazuje na budowaniu długotrwałych relacji z konsumentem poprzez interakcję i zaangażowanie obydwu stron.

W content marketingu oferta firmy może stanowić kontekstowy „product placement”. Produkt staje się naturalnym uzupełnieniem treści i jest obecny w interesującym czytelnika temacie. Taka strategia pozwala skutecznie budować relacje z potencjalnymi klientami, do których – dzięki narzędziom opartym o treść (artykuły, poradniki, filmy, itd.) – można docierać m.in. za pomocą wyszukiwarek internetowych (algorytmy Google premiują obecnie najwartościowsze materiały). Dzięki dobrze prowadzonym działaniom z zakresu marketingu treści, newslettery mogą stanowić realną wartość dla konsumenta i są chętnie przez niego czytane, a media społecznościowe zyskują materiał, który przykuwa uwagę zgromadzonej wokół marki społeczności. W efekcie możliwe jest przedstawienie swoim obecnym oraz przyszłym klientom oferty ubranej w ciekawą i angażującą uwagę formę, co z kolei owocuje budowaniem w świadomości odbiorców pożądanych skojarzeń z marką.

Przykładowe narzędzia content marketingu:

  • portale i blogi firmowe
  • video content
  • e-magazyny
  • social media
  • e-mail  marketing
  • SEO PR

Zainspiruj się on-line:

Zainspiruj się on-line:

  • Stawarz B., Content Marketing po polsku. Jak przyciągnąć klientów?, Wydawnictwo Naukowe PWN

Postudiuj…

Studia Podyplomowe Marketing internetowy, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie http://www.agh.edu.pl/ksztalcenie/oferta-ksztalcenia/studia-podyplomowe/marketing-internetowy/

Przykłady skutecznych działań content marketingowych:

BOSCH – AkademiaSmakuOnline.pl

Klient: BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego

Czas realizacji: czerwiec 2013 – obecnie

Akademia Smaku (www.akademiasmakuonline.pl) to projekt realizowany od dwóch lat przez firmę BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego (Bosch i Siemens).

Akademia Smaku polega na zaangażowaniu konsumentów w opowieść o nowych i kreatywnych sposobach myślenia o gotowaniu. Zadaniem marki jest podpowiedzenie swoim obecnym oraz przyszłym klientom, jak mogą odmienić swoją codzienność kulinarną. Narzędzia wykorzystywane przez markę to event kulinarny w Centrum Domowych Inspiracji BSH, video content, e-magazyny i blogosfera.

JURAJSKA – TwojaRównowaga.pl

Klient: Jurajska

Czas realizacji: maj 2014 – maj 2015

W odniesieniu do koncepcji work-life balance Jurajska realizuje strategię, opierającą się o filozofię równowagi, obejmującą trzy sfery życia: fizyczną, psychiczną i społeczną. Reason to Believe marki to połączenie optymalnej proporcji wapnia (Jurajska z Wapniem) i magnezu (Jurajska z Magnezem), ułatwiających przyswajanie, z zapewnieniem narzędzi, które pomagają utrzymać równowagę. Key message: Jurajska pomaga utrzymać równowagę w Twoim organizmie i w Twoim życiu.

W ramach strategii Jurajska komunikowała się z konsumentami na kilku płaszczyznach. Portal www.twojarownowaga.pl stanowił główną platformą z contentem dla marki Jurajska. Znajdują są tutaj treści lifestyle’owe, z zakresu zdrowego stylu życia, sposobów na znalezienie równowagi między życiem prywatnym a pracą, itd. Do współpracy zaangażowani zostali eksperci (trenerzy biznesowi, psychologowie, dietetycy, trenerzy personalni) oraz blogerzy, którzy publikują na portalu artykuły wpisujące się w strategię. Redakcja portalu przygotowywała angażujące testy, wpisujące się w trend poradnikowy. Działania poszerzone były o video content. Do współpracy zaangażowano Karolinę Malinowską, która w sobotnim wydaniu „Pytania na Śniadanie” TVP 2, prowadziła serię dziesięciu ekskluzywnych wywiadów z gwiazdami kina, muzyki i mediów, którzy opowiadali jak radzą sobie z odnajdywaniem balansu między życiem prywatnym i zawodowym. Wywiady miały charakter teasera do pełnych nagrań, dostępnych na kanale „Twoja Równowaga” na YouTube’ie. W każdym odcinku obecny był nieinwazyjny product placement. W rozmowach o równowadze wzięli udział m.in. Jakub Wesołowski, Maciej Musiał, Katarzyna Glinka, Anna Cieślak, Natalia Kukulska i Beata Pawlikowska.

 

UNICARD – KontrolaBiznesu.pl

Klient: UNICARD SA

Czas realizacji: czerwiec 2014 – obecnie

 

Unicard od ponad 20 lat jest liderem na rynku rozwiązań z zakresu kontroli dostępu, rejestracji czasu pracy, systemów identyfikacji osób, zabezpieczeń i integracji z automatyką budynkową.

 

W ramach działań content marketingowych powstał serwis www.kontrolabiznesu.pl, który jest portalem tworzonym przez firmę Unicard dla ludzi biznesu. Celem serwisu jest dzielenie się informacjami z zakresu bezpieczeństwa i innowacji, które mogą okazać się przydatne i inspirujące dla każdej firmy. Kontrola Biznesu powstała z myślą o właścicielach i zarządcach przedsiębiorstw – zarówno małych, jak i dużych, państwowych i prywatnych – wszystkich tych, którzy chcą, aby ich biznes był bezpieczny i dobrze prosperował. Na łamach kontrolabzinesu.pl znaleźć można informacje o zabezpieczeniach, usprawnieniach technicznych, nowych technologiach czy zarządzaniu firmą. Redakcja działająca w imieniu firmy Unicard pokazuje, jakie technologie mogą uczynić prowadzenie biznesu łatwiejszym i bezpieczniejszym.

 

grzegorz-600x600Autor:

Grzegorz Miłkowski, Managing Director – Content House

W branży marketingowej działa od 10 lat. Początkowo jako dziennikarz mediów marketingowych oraz redaktor naczelny portalu Interaktywnie.com (Grupa Money.pl), później PR-owiec odpowiedzialny za wdrażanie strategii komunikacyjnych dla znanych marek. Od 5 lat prowadzi agencję ImaginePR działającą w strukturach agencji INSIGNIA. Realizował projekty m.in. dla takich marek, jak: Bosch, Siemens, Konica Minolta, Bonduelle, Cif, Domestos, Jurajska, Unicef, Finish, Dekoral, WWF, Gaspol. Współzałożyciel agencji Content House specjalizującej się w działaniach content marketingowych. Jest twórcą i redaktorem naczelnym portali branżowych: SOCIALPRESS.pl, MobileClick.pl oraz MarketingLink.pl – internetowych magazynów, które specjalizują się w zagadnieniach łączących biznes, marketing i nowe technologie.